Skip to main content

Niesezonowy alergiczny nieżyt nosa

Poduszki, materace (w tym także sprężynowe), zwłaszcza ich spodnia część, powinny być często przewietrzane i pokrywane szczelnymi pokrowcami z tworzyw sztucznych, winylu lub płótna.
Nie powinno się używać materaców wypełnionych gumą piankową lub gąbką uretanową, gdyż ich porowata struktura sprzyja szybkiemu gromadzeniu się kurzu i roztoczy.
Należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu i wysuszeniu wszelkich ubrań, butów, toreb i walizek przed włożeniem ich do szafy na dłuższy czas. Nawet niewielkie zabrudzenia stanowią doskonałą pożywkę dla pleśni.
Klimatyzacja jest doskonałym środkiem zabezpieczającym środowisko domowe, a to dzięki obniżeniu stopnia wilgotności, zapewnieniu lepszej cyrkulacji i filtrowaniu powietrza. Jeżeli jednak urządzenia, a zwłaszcza filtry nie są systematycznie czyszczone, jej uruchamianie może tylko pogorszyć sytuację. Z tego samego powodu nie wolno zapominać o regularnym czyszczeniu filtrów w systemie grzewczym mieszkania.

Klimatyzacja
Klimatyzacja

W przeciętnym domu, w czasie gotowania, kąpieli, prania itp., codziennie wyparowuje do powietrza około 2,5 litra wody. Dlatego bardzo korzystne jest stosowanie odwilżaczy dla obniżenia stopnia wilgotności powietrza, zwłaszcza w suterenach. Powinny one być tak regulowane, aby wilgotność powietrza utrzymywała się na poziomie około 40%. Odwilżacze także wymagają regularnego czyszczenia, by nie dopuścić do gromadzenia się pleśni i innych drobnoustrojów.
Nawilżacze, parowniki i inhalatory, używane czasami w przypadku nieżytu nosa, mogą rozsiewać zarodniki pleśni i drobnoustroje, dlatego najlepiej unikać ich stosowania. Bezpieczniejsze jest stosowanie nawilżaczy ultradźwiękowych, rozpylających wodę w formie mgiełki dzięki wibracjom o dużych częstotliwościach, pod warunkiem, że nawilżacze te wypełniane są wodą destylowaną i często czyszczone. Niekiedy ze względu na oszczędność pieniędzy i czasu wykorzystuje się wodę z sieci wodociągowej. Zawarte w niej mikroskopijne cząstki różnych substancji działających drażniąco po rozpyleniu, mogą wywołać dolegliwości układu oddechowego.
W domowym systemie wentylacyjnym należy w miarę możliwości instalować filtry powietrzne. Dostępne są dwa rodzaje takich filtrów: mechaniczne i elektrostatyczne. Filtry mechaniczne działają na zasadzie pułapki dla cząstek kurzu, pyłków, pleśni i innych, usuwając w wypadku bardzo wydajnych tzw. filtrów HEPA (High Efficiency Particulate Accumulator) do 99% zawartych w powietrzu cząstek. Zbudowane są z sieci cieniutkich włókien szklanych, zdolnych do zatrzymywania mikroskopijnych cząstek.
Filtry elektrostatyczne działają na innej zasadzie. Powodują naładowanie niepożądanych cząstek ładunkiem ujemnym, a następnie ich wychwytywanie poprzez przyciąganie do zwojów urządzenia o przeciwnym ładunku elektrycznym. Są skuteczne pod warunkiem, że będą często czyszczone. Niektóre z tych urządzeń emitują niewielkie ilości ozonu, który może działać drażniąco na błony śluzowe dróg oddechowych i spojówek oczu.
Jeżeli w domu nie ma centralnego systemu wentylacyjnego, można stosować filtry przenośne, przeznaczone do używania w pojedynczych pomieszczeniach. Najlepsze rezultaty dają urządzenia z akumulatorami cząstek o wysokiej wydajności (REPA), zdolne do oczyszczania powietrza wiele razy w ciągu godziny. Urządzenia przeciętnej klasy, oczyszczające powietrze w wystarczającym stopniu, mają rozmiary stolika nocnego. Filtry do ustawiania na biurkach są zwykle zbyt małe, aby podołać temu zadaniu.