Skip to main content

Niesezonowy alergiczny nieżyt nosa

PLEŚNIE
W poprzednim artykule omawiającym Sezonowy Alergiczny Nieżyt Nosa wspomniano o dwóch głównych grupach pleśni (Alternanai Cladosporiurn), obecnych w środowisku zewnętrznym i wywołujących sezonowy alergiczny nieżyt nosa. Trzy inne rodzaje pleśni powodują uczulenia niesezonowe; są to: Peniallium, Aspergillus i Rhizopus. Penicillium jest pleśnią, charakteryzującą się tworzeniem kosmatych, zielonkawych nalotów, widocznych niekiedy na ścianach lodówek. Aspergillusi Rhizopus natomiast dają ciemne i kosmate naloty, powstające na pieczywie, cebuli i innej psującej się żywności.
Pleśnie mogą pojawiać się w domu w różnych miejscach: na podłogach, dywanach, ścianach i kafelkach łazienek; na tapetach, powierzchniach malowanych, drewnianych i z tworzywa sztucznego, na przedmiotach skórzanych, tkaninach wełnianych, bawełnianych, lnianych, z naturalnego i sztucznego jedwabiu; na obiciach mebli, na pościeli, w tym na poduszkach (zwłaszcza z piankowej gąbki), na kwiatach, koszach do śmieci, starych książkach i czasopismach, a nawet nawilżaczach i urządzeniach klimatyzacyjnych. Niektóre gatunki żyją w siarkowych ziarnach cementu, inne na cząstkach metali, w farbach lub w kleju do tapet. Jeszcze inne powodują psucie się różnego rodzaju pieczywa, ciast, owoców i mięsa. Ze względu na warunki wzrostu, jakich wymagają, najczęściej spotyka się je w wilgotnych i zaciemnionych pomieszczeniach. Idealnym miejscem dla ich rozwoju i wzrostu są motele, hotele i domki letniskowe, zamykane na dłuższy czas poza sezonem. Pojawia się tam często biały, proszkowaty nalot o zapachu stęchlizny, wytwarzany przez pleśnie domowe, np. mączniaka.

Pleśń
Pleśń

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy do czynienia z pleśniami. Są one na przykład celowo dodawane do niektórych produktów spożywczych. Sery pleśniowe zawdzięczają swój specyficzny smak pleśniom z gatunków Aspergillus i Penicillium. Aspergillus wykorzystywany jest również w produkcji serów sojowych. Wiemy o tym, że drożdże są nieodłącznym elementem wypieku chleba i ciast, natomiast nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ważne są w procesie fermentacji przy produkcji piwa i wina.
Niektóre osoby narażone są na większe ryzyko ekspozycji na pleśnie i uczulenia się na nie z racji wykonywanego zawodu lub hobby. Są to piekarze, osoby pracujące przy produkcji wina, piwa, serów i w przemyśle mięsnym, rolnicy, ogrodnicy, farmaceuci, pracownicy przemysłu meblowego i stolarze, osoby zatrudnione przy wyrobie materacy, a także osoby na co dzień zajmujące się wyrobami tekstylnymi i papierniczymi. Dla osób uczulonych na pleśnie, praca w wymienionych zawodach lub środowiskach może okazać się prawdziwym koszmarem. U niektórych z nich, po spożyciu pleśni z pokarmem może pojawić się katar lub inne dolegliwości natury uczuleniowej. Problemy takie występują najczęściej po zjedzeniu serów pleśniowych, sfermentowanej żywności, mięsa i długo przechowywanych produktów spożywczych.
Do artykułów spożywczych zawsze lub często zawierających pleśnie należą: piwo, wino lub jabłecznik, maślanka, śmietana i sery, pieczywo i ciasta, buraki, przetwory z pomidorów i grzybów, keczup, suszone owoce, wędzone lub marynowane ryby i mięso, przyprawy, majonez, oliwki, kiszona kapusta i różne marynaty.