Skip to main content

Niesezonowy alergiczny nieżyt nosa

ROZTOCZA
Środowisko domowe, niezależnie od starań o utrzymanie czystości, pełne jest rozmaitego rodzaju insektów. Jednakże dla alergików największe zagrożenie stanowią roztocza.
Roztocza są drobnymi stworzeniami o ośmiu odnóżach. Należą do grupy organizmów określanych mianem pajęczaków, spokrewnionych z pająkami. Gatunkami, które najczęściej wywołują nieżyt nosa w wyniku uczulenia, są Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae. Obydwa gatunki mogą występować w środowisku domowym. Przeciętna wilgotność wynosząca 60% oraz średnia temperatura 20° C w pomieszczeniach klimatyzowanych to idealne warunki do rozwoju tych organizmów. Powszechnie występują np. w południowych i wschodnich regionach USA, rzadko zaś w Górach Skalistych, ze względu na mniej sprzyjające warunki klimatyczne.
Łacińska nazwa Dermatophagoides oznacza „zjadacze skóry”. Jest to właściwe określenie dla tych stworzeń, ponieważ żywią się one złuszczonymi komórkami skóry ludzkiej i zwierzęcej, znajdującymi się na przykład na pościeli czy meblach. Ponieważ w ciągu minuty dziesiątki tysięcy komórek naskórka rozsiewanych jest przez każdego człowieka, roztocza nie cierpią na brak pożywienia.

Pióra
Pióra

Warto wiedzieć, że tak zwane uczulenia na pierze rzadko w istocie są tym, czym się wydają. Na ogół spowodowane są one stycznością z roztoczami żyjącymi w pierzu i piórach (pierze i pióra mają budowę chemiczną podobną do komórek skóry). Oznacza to, że osoby z tego rodzaju uczuleniami powinny unikać nie tyle piór i pierza ptasiego, ile wypełnionych nimi poduszek, kołder, śpiworów czy kurtek, ponieważ zawierają one duże ilości roztoczy. Im te rzeczy są starsze, tym więcej w nich roztoczy.
Największa ilość roztoczy w domu znajduje się przeto w miejscach, gdzie ludzie i zwierzęta spędzają najwięcej czasu, a więc w łóżkach, fotelach, a także ubraniach i dywanach. Ocenia się, że w przeciętnym, dwuosobowym łóżku znajduje się około dwóch milionów roztoczy. Nie należy też zapominać o tym, że każdy z tych organizmów wytwarza codziennie wydzieliny i odchody, co dodatkowo komplikuje sytuację.
Artykuły zawierające kapok, czyli jedwabiste włókna uzyskiwane z owoców drzewa kapokowego, rosnącego w Ameryce Środkowej i Południowej, także mogą wywoływać alergiczny nieżyt nosa. Suchy, bardzo lekki i unoszący się na powierzchni wody kapok używany jest do wypełniania materaców, poduszek, śpiworów i kamizelek ratunkowych, a także do wyrobu podbić dywanów, tapicerki mebli oraz podszewek okryć wierzchnich. Podobnie jak w wypadku pierza, reakcje alergiczne wywoływane są głównie przez zawarte w nich roztocza.