Skip to main content

Niesezonowy alergiczny nieżyt nosa

Wiele osób jest przekonanych, że jeśli pozostanie w domu, to uchroni się przed występowaniem dolegliwości uczuleniowych. W rzeczywistości dom nie jest twierdzą, gdzie można się czuć bezpiecznym. Powietrze przepełnione jest rozmaitymi cząstkami, które często są potencjalnymi alergenami, np. kurzem, zarodnikami pleśni, roztoczami, sierścią, cząstkami wysuszonej plwociny zwierzęcej lub żywności. W przypadku niesezonowego alergicznego nieżytu nosa (NANN), cząstki te są przyczyną stałego podrażnienia górnych dróg oddechowych.

KURZ
Kurz jest wszechobecny, a większość z nas jest przekonana o tym, że wie dokładnie co to takiego. Stwierdzenie, że jest on po prostu wirującym w powietrzu „brudem”, osadzającym się na meblach i ubraniu, to tylko część prawdy. Można go opisać jako wirujące, mieniące się niekiedy w świetle wpadających przez okno promieni słonecznych, cząstki. Brzmi to niewinnie, jednak w rzeczywistości kurz jest czymś więcej. Jest mieszaniną cząstek rozmaitego pochodzenia, obecnych w środowisku domowym. Może być dowolną mieszaniną lub zbiorem cząstek jednego rodzaju, na przykład: pyłu przedostającego się z zewnątrz, pyłków, wysuszonych cząstek pożywienia, zarodników pleśni, części insektów, ich wydzielin i wydalin, strzępków tkanin czy włókien syntetycznych, fragmentów włosów, proszków, pudrów, mgiełek z lakierów do włosów, sierści zwierząt, wysuszonej śliny i moczu, złuszczonego naskórka ludzkiego. U osób genetycznie predysponowanych, którykolwiek lub wszystkie ze składników kurzu mogą działać uczulająco.
Problem alergii związanych z nadwrażliwością na insekty bądź ich fragmenty, jak np. skrzydełka lub odchody, które wszędzie po sobie pozostawiają, zasługuje na kilka słów komentarza. Kurz na ogół zawiera cząstki owadów, które są przyczyną uciążliwych uczuleń u wielu osób. Do owadów, których szczątki lub wydzieliny wywołują powszechnie występujące reakcje uczuleniowe ze strony układu oddechowego, należą niektóre odmiany much, chrabąszczy, żuków i pszczół. Krążące w powietrzu części i wydzieliny owadów, a także roztoczy, również mogą być przyczyną alergii u niektórych osób. Uciążliwe są zwłaszcza wszechobecne karaluchy. Ocenia się, że uczulone są na nie miliony osób, zwłaszcza na fragmenty ich organizmów, ale nie odchody. W jednym z badań przeprowadzonych w Chicago, w grupie stu tysięcy osób cierpiących z powodu astmy, 60% uczulonych było na karaluchy i wymagało powtarzających się hospitalizacji, pomimo regularnego przyjmowania leków.