Skip to main content

Sezonowy alergiczny nieżyt nosa

Jeżeli istnieją przeciwwskazania do leczenia konwencjonalnego środkami przeciwalergicznymi, stosowane jest leczenie odczulające. Jego istotą jest pobudzanie wytwarzania przeciwciał IgG w odpowiedzi na podawane drogą wstrzyknięć alergeny, powoli i przy stale zwiększanej dawce, zwykle raz lub dwa razy w tygodniu przez kilka miesięcy poprzedzających początek „sezonu alergicznego”. Ma to na celu stworzenie takiej sytuacji, aby w wyniku zadziałania alergenu organizm wytwarzał wystarczająco dużo IgG, tak by mogły one skutecznie współzawodniczyć z alergenami w wiązaniu się z immunoglobulinami IgE, gdyż to właśnie kompleksy alergenów z IgE wyzwalają mechanizmy reakcji alergicznych. Jak się ocenia, terapia ta jest skuteczna w 80 do 90% przypadków gorączki siennej (sama lub w połączeniu z innymi sposobami leczenia), a więc niestety nie we wszystkich przypadkach. Jej wadą jest czasochłonność, niewygoda, koszty oraz brak gwarancji skuteczności.

Sypialnia
Sypialnia

Profilaktyka
Całkowite uniknięcie dolegliwości jest możliwe jedynie w przypadkach alergii o łagodnym przebiegu. Stopień narażenia na kontakt z alergenami udaje się zmniejszyć za pomocą kilku prostych sposobów. Pomocne jest zainstalowanie klimatyzacji, przynajmniej w sypialni. Regularne czyszczenie filtrów urządzeń klimatyzacyjnych zapobiega gromadzeniu się cząstek pyłków i zarodników grzybów. Jeśli jest zainstalowana klimatyzacja centralna, można zamontować w przewodach filtry elektrostatyczne, wychwytujące pyłki i cząstki pleśni. Także podróżowanie samochodem z zamkniętymi oknami i włączoną klimatyzacją skutecznie zmniejsza ekspozycję na alergeny. Jazda z otwartymi oknami naraża na kontakt z pięćdziesięciokrotnie większą ilością pyłków.
Szczególną ostrożność należy zachować podczas przebywania na otwartej przestrzeni. Lepiej jest unikać kęp chwastów i pól z nie ściętymi trawami, a wykonując prace w ogrodzie, używać masek na nos i twarz, np. masek chirurgicznych. Trzeba również pamiętać o jak najszybszym umyciu włosów i wypraniu ubrania, zwłaszcza po zakończeniu grabienia liści i koszenia trawy. Wycieczki z namiotem lub polowania lepiej planować poza sezonem alergicznym. Wreszcie, pamiętając o pobudzającym wpływie alkoholu na produkcję śluzu, powinno się ograniczyć do minimum jego spożycie w okresie zaostrzenia dolegliwości.
Przestrzeganie omówionych zasad jest skuteczne w wypadku większości osób cierpiących na alergię. Zawsze też jest lepszym rozwiązaniem, niż leczenie lub ucieczka do innego zakątka kraju w poszukiwaniu wytchnienia.