Skip to main content

Sezonowy alergiczny nieżyt nosa

Innym działaniem ubocznym tych leków bywa zatrzymanie moczu u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym oraz zaostrzenie przebiegu jaskry. Dwa względnie nowe środki z tej grupy leków: astemizol Hismanal (Astemizol) przyjmowany jeden raz dziennie i terfenadyna – Seldane (Teldane) stosowane dwa razy dziennie, są wydawane jedynie na receptę i odznaczają się sprawdzoną skutecznością w kontrolowaniu objawów alergicznych, bez wywoływania uczucia znużenia i osłabienia. Najnowszy lek przeciwhistaminowy: loratadyna – Claritin (Ciaritine), pozbawiony działania uspokajająco-nasennego, łączy w sobie komfort dawkowania (jeden raz dziennie) i bardzo szybki początek działania. Bardzo istotne jest to, że w przeciwieństwie do dwóch wspomnianych wyżej leków, w tym wypadku nie wykazano występowania zaburzeń rytmu serca podczas równoczesnego przyjmowania erytromycyny lub ketokonazolu.
Środki zmniejszające przekrwienie (wiele dostępnych jest bez recepty) to kolejna bardzo skuteczna grupa leków. Zmniejszając przekrwienie poprzez obkurczenie małych naczyń krwionośnych, redukują one wysięk zapalny, minimalizując obrzęk i świąd. Mają dodatkowo tę zaletę, że nie wywołują uczucia senności i zmęczenia.


Dwa leki zmniejszające przekrwienie, bardzo często wchodzące w skład popularnych i sprzedawanych bez recepty tabletek, to: fenylopropanolamina i pseudoefedryna – Sudafed. Do efektów ubocznych związanych z ich stosowaniem należą: zwiększona pobudliwość nerwowa, bóle i zawroty głowy, podwyższenie ciśnienia tętniczego. Osoby chorujące na nadciśnienie, padaczkę lub będące po przebytym udarze powinny zasięgnąć porady lekarza przed zastosowaniem takich preparatów.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów złożonych, będących połączeniem leków zmniejszających przekrwienie ze środkami przeciwhistaminowymi. Niektóre z nich, jak np. Ornade (Ornatos), zawierają chlorfenaminę i fenylopropanolaminę. Wiele osób chętnie ich używa nie tylko ze względu na skuteczność, ale również z powodu pobudzającego działania składnika obkurczającego naczynia, zmniejszającego tym samym senność występującą po środkach przeciwhistaminowych. Pomimo to lekarze często zalecają pacjentom przyjmowanie środków z tych dwóch grup leków oddzielnie, w celu precyzyjniejszego dobrania optymalnych dawek każdego z nich i lepszego kontrolowania ich działania. Dla osób, które ze względu na wykonywany zawód muszą zachować absolutną sprawność psychofizyczną, dobrym preparatem mógłby być np. Seldane, zawierający środek przeciwhistaminowy – terfenadynę, która nie wywołuje uczucia senności, oraz zmniejszający przekrwienie – pseudoefedrynę.