Skip to main content

Sezonowy alergiczny nieżyt nosa

Zaczerwienione, swędzące lub piekące, opuchnięte i załzawione oczy są rezultatem działania histaminy uwalnianej przez komórki tuczne w obrębie delikatnych błon śluzowych spojówek. Pocieranie oczu z powodu świądu, świadome czy też nieświadome, jedynie zwiększa podrażnienie i zaczerwienienie. U osób używających soczewek kontaktowych, dolegliwości te mogą być bardziej nasilone. Cząstki pyłków bowiem przedostają się niekiedy między szkło kontaktowe i powierzchnię oka, wywołując tym samym przedłużone działanie, stymulujące reakcje alergiczne. Osoby te często mają przekrwione oczy i skarżą się na uczucie pieczenia, „piasku w oczach”, suchości oraz znacznego dyskomfortu i ograniczonego korzystania z soczewek.
Alergicznemu nieżytowi nosa często towarzyszą: uczucie zatkania uszu i ból w ich obrębie, wrażenia słuchowe w postaci trzasków i szumów. Objawy te łatwo wyjaśnić. Fizjologiczna rola przewodów Eustachiusza polega na umożliwieniu, poprzez ich otwieranie się i zamykanie, adaptacji ucha środkowego do zmian ciśnień w otoczeniu. Zjawisko to występuje na przykład w czasie nurkowania czy wznoszenia się i opadania w samolocie lub windzie. Jednak w sytuacji, gdy są one obrzękłe z powodu zmian zapalnych, występuje wrażenie trzasków albo uczucie bolesnego zwiększenia ciśnienia w obrębie uszu. Kiedy sytuacja taka się przedłuża, płyn zapalny z otaczających naczyń krwionośnych może dostawać się do przewodów i gromadząc się w odpowiednich ilościach, doprowadza czasem do zaburzeń słuchu. Poza tym płyn ten może ulec zakażeniu poprzez przeniknięcie do niego bakterii, w wyniku czego dochodzi do zapalenia ucha.

NACZYNIORUCHOWY NIEŻYT NOSA
Od alergicznego nieżytu nosa należy odróżnić powszechnie występującą postać nieżytu pochodzenia naczynioruchowego. Występuje w niej wiele objawów obecnych w postaci alergicznej, łącznie z „zatkaniem nosa”, wodnistym katarem i kichaniem. U podłoża postaci naczynioruchowej tkwią jednak zaburzenia nerwowej regulacji rozszerzania i zwężania się naczyń krwionośnych. Często spowodowane są one czynnikami natury fizycznej, takimi jak nagłe zmiany temperatury lub wilgotności, ale także dymem, silnymi zapachami i zanieczyszczeniem powietrza. U osób wrażliwych nawet promienie słoneczne mogą wywoływać napady odruchowego kichania. Czynnikiem sprzyjającym bywa też zwiększone napięcie nerwowe.
Niestety ta postać nieżytu nosa ma charakter przewlekły i dolegliwości mogą występować przez okrągły rok. Leczenie nie jest łatwe, chociaż często można uzyskać złagodzenie objawów przez stosowanie tych samych środków, co w terapii alergii. W niektórych przypadkach obydwie postacie wspólistnieją, co znacznie komplikuje sytuację.