Skip to main content

Podstawowe informacje dotyczące alergii

TO NIE SĄ TWOJE UROJENIA
Alergie są rzeczywistym zaburzeniem w funkcjonowaniu organizmu, zależnym od złożonych interakcji natury chemicznej i fizycznej pomiędzy alergenami i wyspecjalizowanymi komórkami, przeciwciałami i mediatorami chemicznymi. Alergie, będąc niejednokrotnie źródłem ogromnych cierpień, nie są, w przeciwieństwie do powszechnie panujących przekonań, zaburzeniami natury emocjonalnej. Niezależnie co na ten temat słyszałeś, nie jest to „jedynie twój wymysł”.
Zwiększone napięcie nerwowe może jednak odgrywać pewną rolę w niektórych typach alergii. Niepokój, złość i stres mogą się przyczynić do wyzwalania napadów bądź zaostrzenia już istniejących dolegliwości. U osób uczulonych na więcej niż jeden czynnik sytuacja może stać się groźna.

Powszechnie występujące typy reakcji, często mylone z alergią
Prawdziwe alergie trzeba odróżniać od dwóch innych, powszechnie występujących patologii, często mylonych z alergią: efektów ubocznych i nietolerancji. Efekty uboczne są przewidywalnymi odczynami w wypadku niektórych leków lub składników pożywienia. Dobrym przykładem są objawy niepożądane po środkach przeciwhistaminowych. Zawroty głowy, czasami zaburzenia koordynacji, które mogą powodować, to efekty uboczne, jakich można się spodziewać, nie zaś reakcje typu alergicznego. To samo dotyczy wzdęć i oddawania wiatrów, doświadczanych stosunkowo często po spożyciu fasoli; jest to efekt uboczny, a nie reakcja uczuleniowa.
Nietolerancja jest nieprawidłową reakcją na poszczególne składniki żywności lub leków. Jeżeli zapadasz w szesnastogodzinny sen po przyjęciu jednej tabletki leku przeciwhistaminowego lub gdy dokucza ci nadmierne oddawanie wiatrów, skurcze w obrębie brzucha, bądź biegunki po spożyciu zwykłej porcji fasolki, są to objawy nietolerancji w stosunku do powyższych czynników, nie zaś alergia na nie.
Różnica między efektami ubocznymi, nietolerancją a autentyczną alergią jest czymś więcej niż zagadnieniem natury teoretycznej. Powiedzmy, że zostałeś poinformowany o tym, iż nie tolerujesz penicyliny, powodującej w twoim wypadku kurczowe bóle brzucha. Mimo to, w sytuacjach, w których niezbędne jest leczenie penicyliną z powodu groźnej infekcji, wobec braku satysfakcjonującej alternatywy możesz bezpiecznie być nią leczony (doświadczając spodziewanych kurczów). Natomiast wystąpienie w przeszłości zagrażających życiu zaburzeń oddechowych na tle alergicznym po przyjęciu penicyliny, wyklucza możliwość jej zastosowania. Tak więc zróżnicowanie pomiędzy alergią a efektami ubocznymi bądź nietolerancją jest niezwykle istotne, a nieraz stanowi o życiu lub śmierci.

Czy masz alergię?
Mając już pewne wyobrażenie o alergii, można próbować rozstrzygnąć, czy problem ten w rzeczywistości dotyczy ciebie. W wypadku wątpliwości, należy odpowiedzieć na poniższe pytania, stanowiące pewnego rodzaju pomoc. Odpowiedź twierdząca na którekolwiek z nich może świadczyć o alergicznym podłożu twoich dolegliwości.

QUIZ ALERGICZNY
1. Czy cierpisz z powodu pokrzywki?
2. Czy często cierpisz na swędzące wysypki?
3. Czy zdarza ci się doświadczać miejscowych opuchnięć skóry bądź grudkowych wysypek?
4. Czy cierpisz na migrenę lub inne bóle głowy?
5. Czy uskarżasz się na przewlekłe przemęczenie, nie ustępujące po śnie?
6. Czy zdarza ci się mieć zaczerwienione, swędzące spojówki oczu z towarzyszącym łzawieniem?
7. Czy miewasz podkrążone i/lub podpuchnięte oczy?
8. Czy masz kłopoty ze szkłami kontaktowymi?
9. Czy często w oczach zbiera ci się ropna wydzielina?
0. Czy skarżysz się na częste przeziębienia?
1. Czy cierpisz na częste „zatykanie” zatok?
2. Czy dokucza ci ciągłe sączenie wydzieliny do gardła?
3. Czy masz nieustannie „zatkany” nos lub wodnisty katar?
4. Czy często miewasz krwawienia z nosa?
5. Czy chrapiesz ciężko w nocy lub masz inne problemy oddechowe w czasie snu?
6. Czy zauważyłeś przytępienie zmysłu smaku bądź osłabienie węchu?
7. Czy zdarza ci się mieć świszczący oddech bądź chrapliwie sapać?
8. Czy męczy cię nieustanny kaszel?
9. Czy dokucza ci uczucie łaskotania w gardle?
10. Czy cierpisz z powodu wzdęć, częstych, kurczowych bólów brzucha, nudności lub biegunek?

Ponieważ każda z powyższych dolegliwości może towarzyszyć wielu patologiom występującym na innym tle niż alergiczne, najlepiej zwróć się do lekarza, aby dokładnie wyjaśnił ich przyczyny.

NIE ZWLEKAJ Z SZUKANIEM POMOCY!
Odkładając zasięgnięcie porady lekarskiej, niczego się nie zyskuje. Przeciwnie, wczesna diagnoza i leczenie alergii są bardzo ważne, ponieważ umożliwiają złagodzenie dolegliwości a także zapobieganie ewentualnym powikłaniom. Nie daj się też zwieść złudzeniu, że dolegliwości same miną bądź zmniejszą się. Chociaż objawy mogą okresowo pojawiać się i znikać, alergie z zasady nie są czymś, z czego się „wyrasta”. Odwrotnie – w większości przypadków alergie mają tendencje do zaostrzania się z upływem czasu.
Nie powinno się wykluczać możliwości uczulenia tylko dlatego, że nigdy dotąd nie występowało. Dolegliwości mogą wystąpić w każdym wieku, nie tylko we wczesnych latach życia.
Jest wiele skutecznych sposobów opanowania i leczenia dokuczliwych objawów alergicznych.