Skip to main content

Niesezonowy alergiczny nieżyt nosa

ROZPOZNAWANIE NIESEZONOWEGO ALERGICZNEGO NIEŻYTU NOSA
Objawy niesezonowego alergicznego nieżytu nosa (NANN) są bardzo podobne lub identyczne z tymi, które występują przy postaci sezonowej. Należą do nich: wodnisty katar, zatkanie nosa, uczucie swędzenia wewnątrz nosa oraz kichanie. Najbardziej uchwytną różnicą między nimi jest to, że w postaci sezonowej dolegliwości zaostrzają się poza domem, na otwartej przestrzeni. Objawy postaci niesezonowej występują ze zmiennym nasileniem przez cały rok.
Oznacza to, że osoby cierpiące na alergie w środku lata czy w sezonie jesienno-zimowym, gdy zawartość pyłków roślin w powietrzu jest niższa, najprawdopodobniej uczulone są na pleśnie i/lub składniki kurzu domowego. Napady kichania wczesnym rankiem lub w nocy są jednym z dowodów na tego rodzaju alergie.
W każdym przypadku należy zwrócić się po poradę do lekarza, aby określić przyczyny dolegliwości. W diagnostyce wykorzystywane są testy określające reakcję organizmu na różne rodzaje pleśni, elementy kurzu domowego, roztocza i alergeny pochodzące od insektów.

LECZENIE NANN
Biorąc pod uwagę podłoże genetyczne alergii oraz brak możliwości ingerencji terapeutycznej na poziomie genów, które przyniosłyby zupełne wyleczenie, decydującego znaczenia nabiera zapobieganie lub ograniczanie do minimum kontaktu z czynnikami wyzwalającymi. Odrobina profilaktyki jest korzystniejsza od każdego leczenia.

Pralnia
Pralnia

Zwalczanie pleśni w domu
Walkę o zmniejszenie ilości pleśni w domu rozpoczynamy od odnalezienia wszystkich ciemnych, wilgotnych i mało przewiewnych miejsc. Są to bowiem zakamarki, w których pleśnie i inne grzyby rozwijają się najlepiej.
W poszukiwaniu takich miejsc szczególną uwagę należy zwrócić na strychy, piwnice, pralnie, łazienki i kuchnie. Cyrkulujące powietrze ochładza i wysusza, dlatego też w mieszkaniach znajdujących się w suterenach, a także w kuchniach i sypialniach, zalecane jest instalowanie klimatyzacji lub wentylatorów. Wilgotne domy mogą być osuszone przez włączanie intensywniejszego ogrzewania na jakiś czas, a następnie otwarcie okien w celu wypuszczenia wilgotnego powietrza. Bardzo korzystne może być stosowanie wentylatorów. Meble, na których łatwo zbiera się kurz, książki, dywany, pościel, tapety, kotary, zasłony itp. powinny być dokładnie i regularnie czyszczone i wietrzone. Należy szczególnie dbać o tapety, zwłaszcza o powierzchnie ukryte za meblami, ponieważ stanowią one doskonałą kryjówkę dla pleśni. Kafelki w kuchniach i łazienkach, toalety, wanny, kabiny prysznicowe, ściany i podłogi powinny być utrzymane w czystości i suche. Skutecznym środkiem przeciw pleśniom, przydatnym do powyższych celów, są preparaty chlorowe, np. Chlorox lub Lizol. Do malowania miejsc, mających tendencję do zawilgocenia, należy wybierać farby o właściwościach hamujących rozwój pleśni.