Skip to main content

Astma – Alergia, której nie wolno lekceważyć

LECZENIE ASTMY
Profilaktyka
Jeżeli znane są czynniki powodujące zaostrzenie dolegliwości, należy dołożyć wszelkich starań, aby ich unikać. Trzeba także ograniczyć kontakt z zawartymi w powietrzu substancjami o działaniu drażniącym (np. dymem tytoniowym), o których wiadomo, że mogą spowodować obkurczenie oskrzeli. Zainteresowani powinni również wiedzieć o tym, że dym powstający podczas palenia marihuany działa około dwadzieścia razy silniej od dymu papierosowego. Trzeba też ograniczać kontakt z oparami środków owadobójczych, lakierów do włosów, dezodorantów, farb i perfum. Bardzo korzystne jest stosowanie klimatyzacji, nawilżaczy i urządzeń filtrujących powietrze.
Powinno się unikać takiej żywności i niektórych dodatków do niej oraz leków, jakich przyjmowanie powoduje zaostrzenie dolegliwości. Należą do nich na przykład: pirosiarczyny (środki konserwujące często stosowane w sałatkach podawanych w restauracjach), MSG, przyprawy do potraw orientalnych (tzw. zespół chińskiej kuchni), napoje i żywność w puszkach, fermentowane napoje, marynowane warzywa, owoce suszone i chrupki ziemniaczane.


Pewien procent zaostrzeń przebiegu astmy przypisywany był w przeszłości kontaktowi z barwnikami azowymi, uzyskiwanymi ze smoły węglowej i używanymi w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Przykładem jest szeroko stosowana tartazyna. Najnowsze badania podają jednak w wątpliwość ich związek z astmą, chociaż wykluczenie takiej możliwości wymaga dalszych obserwacji.
Astmatycy powinni zachować szczególną ostrożność w stosowaniu aspiryny, ponieważ aż u 10% spośród nich nasilają się dolegliwości astmatyczne w ciągu trzydziestu minut od jej przyjęcia. Z przyczyn nie do końca wyjaśnionych, wyjątkowo wrażliwe są na nią osoby z przewlekłymi schorzeniami zatok i polipami nosa. Reakcje uboczne tego typu mogą być także wywołane przez leki spokrewnione z aspiryną. Należą do nich niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ), często przepisywane chorym z zapaleniami stawów, schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego oraz dolegliwościami okresu okołomiesiączkowego. Znanymi lekami z tej grupy są preparaty: ibuprofenu – Advil, Motrin (Ibuprofen, Mobilat); naproksenu – Anaprox, Naprosyn (Anapran, Naproxen); fenylbutazonu – Nuprin, Butazolidin (Butapirazol, Rheumanol, Rheumopyrin) i indometacyny – Indocin (Metindol).
Alergie sezonowe dotyczące układu oddechowego wymagają leczenia z uwagi na to, że mogą z czasem przekształcić się w pełnoobjawową astmę. W przypadku gorączki siennej, u około 5% dzieci na nią cierpiących dochodzi do powstania astmy, a u 40% wszystkich chorych badania spirometryczne ujawniają zaburzenia podobne do występujących w tej chorobie.