Skip to main content

Astma – Alergia, której nie wolno lekceważyć

Innym sposobem zredukowania ryzyka wystąpienia efektów niepożądanych jest stosowanie kortykosteroidów miejscowo, w postaci aerozolu. Popularnymi w USA preparatami w tej postaci są Azmacort, AeroBid, Beclovent, Vanceril (Beclocort, Beconasol). Steroidy w aerozolach, poprzez przedostawanie się bezpośrednio do oskrzeli z pominięciem przewodu pokarmowego i wchłaniania do krwi, działają dokładnie tam, gdzie jest to najbardziej pożądane, nie wywierając istotnych efektów ogólnoustrojowych. Dlatego też obecnie lekarze wybierają tę formę leku w przypadkach, gdy steroidy są niezbędne.
Środki przeciwhistaminowe, podstawowe leki w terapii większości postaci alergii, w leczeniu astmy nie mają większego znaczenia. Do niedawna, ze względu na działanie wysuszające oskrzela, wręcz unikano ich podawania z obawy przed powstawaniem czopów śluzowych, zatykających drogi oddechowe. Wyniki najnowszych badań przyczyniły się jednak do zmiany stanowiska lekarzy. Obecnie w przypadkach, gdy sezonowe lub całoroczne alergie stanowią główny czynnik wyzwalający napady astmy, leki te stanowią istotny element terapii mającej na celu zmniejszenie przekrwienia w obrębie górnych dróg oddechowych i nieżytu nosa, które to dolegliwości mogą komplikować przebieg choroby zasadniczej.


Należy też wspomnieć o roli antybiotyków przy nadkażeniach bakteryjnych. W przypadku pojawienia się gorączki i odkrztuszania gęstej i żółtawej lub zielonkawej plwociny, konieczne może być rozpoczęcie leczenia jednym z wielu dostępnych antybiotyków, na przykład z grupy tetracyklin, erytromycyną, penicyliną lub jedną z jej pochodnych, taką jak amoksycylina. Należy pamiętać o tym, że są to środki przeciwbakteryjne, nieaktywne w stosunku do wirusów, będących czynnikiem etiologicznym pospolitych przeziębień, grypy i części przypadków zapalenia oskrzeli. Dlatego przed podjęciem decyzji o leczeniu antybiotykiem z domowej apteczki należy bezwzględnie zwrócić się do lekarza.

OBJAWY OSTRZEGAWCZE PRZED ZBLIŻAJĄCYM SIĘ NAPADEM ASTMY
Nie we wszystkich przypadkach leczenie zapobiega nawrotom choroby. Jej zaostrzenie może bezpośrednio zagrozić życiu, ważna jest przeto umiejętność dostrzegania objawów sygnalizujących zbliżający się napad.
Jednym z najważniejszych sygnałów, które powinny wzbudzić czujność, jest brak spodziewanej ulgi po przyjęciu leków. Niepokoić powinna także konieczność coraz częstszego ich stosowania oraz mniejsza niż zwykle poprawa parametrów oddechowych i wydolności oddychania w ciągu dnia. Są to objawy zwiastujące ciężki napad astmy. Poważnie należy traktować również nasilenie kaszlu, świstów oddechowych i duszności. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską.
Na szczęście tylko niewielki odsetek chorych wymaga udzielenia pomocy w oddziale intensywnej terapii. Jest to niewątpliwie zasługą nowoczesnych i skutecznych metod terapii, umożliwiających chorym prowadzenie normalnego trybu życia.